AP1117D15L-13
Part Number: AP1117D15L-13
Manufacturer: Diodes/Zetex
Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity: 5000
Description: IC REG LDO 1.5V 1A TO252-3
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.5V
Current - Output:1A
Voltage - Dropout (Typical):1.3V @ 1A
Number of Regulators:1
Voltage - Input:6.4 V ~ 18 V
Current - Limit (Min):1.1A
Operating Temperature:0°C ~ 125°C