AS1360-21-T
Part Number: AS1360-21-T
Manufacturer: ams
Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity: 3344
Description: IC REG LDO 2.1V 115MA SOT23-3
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:JEMICI-Reel®
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.1V
Current - Output:115mA
Voltage - Dropout (Typical):0.2V @ 60mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 20V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C