RT9193-25GB
Part Number: RT9193-25GB
Manufacturer: Richtek
Package: SC-74A, SOT-753
Quantity: 3321
Description: IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-5
Request Quantity:
PDF:
Product Information:
Standard Package:1
Packaging:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:300mA
Voltage - Dropout (Typical):-
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min):360mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C