RT9069-33GX5
Part Number: RT9069-33GX5
Manufacturer: Richtek
Package: SOT-89-5/6
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT89-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:200mA
Voltage - Dropout (Typical):0.2V @ 10mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:3.5 V ~ 36 V
Current - Limit (Min):200mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C