NJU7241F28-TE1#
Part Number: NJU7241F28-TE1#
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 2.8V 60MA SOT23-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.8V
Current - Output:60mA
Voltage - Dropout (Typical):0.2V @ 50mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 14V
Current - Limit (Min):120mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C