NJU7241F59-TE2
Part Number: NJU7241F59-TE2
Manufacturer: NJR
Package: SC-74A, SOT-753
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 5.9V 60MA SOT23-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:5.9V
Current - Output:60mA
Voltage - Dropout (Typical):0.2V @ 60mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 14V
Current - Limit (Min):120mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C