S-812C59BMC-C5NT2G
Part Number: S-812C59BMC-C5NT2G
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 5.9V 75MA SOT23-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:5.9V
Current - Output:75mA
Voltage - Dropout (Typical):0.11V @ 10mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 16V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C