S-816A53AMC-BBCT2G
Part Number: S-816A53AMC-BBCT2G
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 5.3V 1A SOT23-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:5.3V
Current - Output:1A
Voltage - Dropout (Typical):0.1V @ 100mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 16V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C