NJM2863F28-TE1#
Part Number: NJM2863F28-TE1#
Manufacturer: NJR
Package: SC-74A, SOT-753
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.8V
Current - Output:100mA
Voltage - Dropout (Typical):0.1V @ 60mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:Up to 14V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C