MP8802DJ-3.3-LF-Z
Part Number: MP8802DJ-3.3-LF-Z
Manufacturer: Monolithic Power Systems Inc.
Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A
Packaging:Tape & Reel (TR)
Regulator Topology:Positive Fixed or Adjustable
Voltage - Output:3.3V, 1.25 V ~ 5 V
Current - Output:250mA
Voltage - Dropout (Typical):-
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C