MP8903DJ-2.85-LF-Z
Part Number: MP8903DJ-2.85-LF-Z
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 2.85V/ADJ 0.15A
Packaging:Tape & Reel (TR)
Regulator Topology:Positive Fixed or Adjustable
Voltage - Output:2.85V, 1.25 V ~ 5 V
Current - Output:150mA
Voltage - Dropout (Typical):-
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C