MP2009EE-1.8-LF-Z
Part Number: MP2009EE-1.8-LF-Z
Manufacturer: Monolithic Power Systems Inc.
Package: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 1.8V 0.12A
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:120mA
Voltage - Dropout (Typical):0.172V @ 120mA
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min):130mA
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C