MPQ8903DJ-2.5-LF-Z
Part Number: MPQ8903DJ-2.5-LF-Z
Manufacturer: Monolithic Power Systems Inc.
Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity: 3000
Description: IC REG LDO 2.5V 0.15A
Regulator Topology:Positive Fixed
Voltage - Output:2.5V
Current - Output:150mA
Voltage - Dropout (Typical):-
Number of Regulators:1
Voltage - Input:2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C